Konec odpůrců očkování na sociálních sítích

25. 03. 2019 14:28:04
Sociální sítě i jiné internetové platformy ze svých webů definitivně vytlačují protiočkovací propagandu. Amazon stahuje knihy, GoFundMe zakazuje peněžní sbírky, Facebook s Instagramem mažou hashtagy. Je však tento přístup správný?

Celá aféra začala minulý týden, když Americká lékařská asociace upozornila internetové giganty (Amazon, Facebook, Google, Pinterest, Twitter a Youtube), že svou činností napomáhají šíření mylných informací o očkování.

Vzhledem k těžce mediálně rozebírané spalničkové epidemii v USA byla odezva téměř okamžitá: Amazon ze své nabídky stáhl několik knih a dokumentárních filmů, které bez podkladu spojovaly očkování s rozvojem autismu nebo závažných chronických onemocnění, GoFundMe odstranilo peněžní sbírky odpůrců očkování, kteří z výtěžků vedli rozsáhlou kampaň.

Dopad na sociální sítě

Knihy však v dnešní době, době upadající čtenářské gramotnosti, nejsou zdaleka tak silným desinformačním pohonem, jako sociální sítě a jejich složité algoritmy rozšiřující příspěvky k vhodným čtenářům - není tedy divu, že i společnost Facebook na sebe s patřičnou reakcí nedala dlouho čekat. V oficiálním oznámení představuje sérii opatření zaváděných na Facebooku i jeho dceřiných sítích - v čele s Instagramem, populárním médiem pro sdílení fotek a videí.

Na hlavní stránce obou výše uvedených sítí i v jejich vyhledávači bude omezena priorita účtů, skupin nebo stránek zaměřených proti očkování - na tímto směrem orientované reklamy bychom již neměli narazit vůbec. Krom toho byly na Instagramu zablokovány některé hashtagy (například #vaccinescauseautism nebo #vaccinesarepoison).

Narušení svobody slova?

USA razí tvrdě liberalistický přístup, nádherně vystižený citátem: "Svoboda tvé pěsti končí na špičce mého nosu". U svobody slova je to pak obdobné - má své hranice zastaveny vůlí a zdravím spoluobčanů (nikoliv pouze mírou kontroverze onoho slova). Pro představu uvedu, že je zcela legální adresovat nenávistné projevy etnické menšině, avšak verbálně dovést příslušníka oné etnické menšiny k sebevraždě je trestné.

Právě proto bývá koncept svobodného projevu v diskuzích a polemikách o správnosti či nesprávnosti přístupu sociálních sítí zmiňován se značnou frekvencí. Proč mohou neonacisté, členové KKK i bojovníci za legalizaci drog veřejně vyjadřovat své názory, ale odpůrci očkování by na svých právech měli být jakkoliv omezováni?

Je třeba vzít v potaz, že i šíření nepravdivých informací je právním řádem USA ošetřeno, má-li vliv na lidské zdraví (což propagace neočkování bezpochyby má). Sankce však postihnou pouze zdroj, který falešné informace rozšiřuje uvědoměle - tím by v případě očkování byl například falšovaný výzkum, nikoliv ustarané maminky, které jeho výsledky sdílí skrz sociální sítě.

Pro obhajobu jednání sociálních sítí musíme hledat důvod v jiné oblasti amerického liberalismu. Především si musíme uvědomit, že do regulace desinformačních nástrojů v případě očkování zasahují samy sociální sítě, nikoliv USA. Z pozice samostatných, nezávislých firem mohou Facebook, Amazon a GoFundMe usměrňovat (i omezovat) možnosti svých uživatelů dle vlastní vůle - pokud se uživatelům tyto kroky nelíbí, stránky jednoduše opustí a sníží tak jejich výdělky z reklam.

Běh na dlouhou trať

Ani ve dvacátém prvním století není vše zcela jednoduše technicky proveditelné a stále je velká řada úkonů komplikována bezmeznou lidskou kreativitou. Útlum aktivity odpůrců očkování na sociálních sítích proto nebude ani zdaleka tak náhlý a definitivní, jak bychom si mohli myslet - jistě se ještě dlouhou dobu budeme na Instagramu setkávat s hashtagy naznačujícími, že očkování způsobuje autismus, možná dokonce i s lépe maskovanými reklamami. Nezbývá než popřát vývojářům pevné nervy a obyvatelstvu (nejen americkému) dostatek kritického uvažování.

Autor: Zdeněk Pokorný | pondělí 25.3.2019 14:28 | karma článku: 13.88 | přečteno: 637x

Další články blogera

Zdeněk Pokorný

Americké šílenství: homosexuálové

Naši poslanci projednávají manželství homosexuálů, americký Kongres je již o krok dál. Navrhuje vyplácení odškodného za tabuizaci homosexuality v historii moderních Spojených států. Nechce se však autor návrhu pouze zviditelnit?

1.4.2019 v 8:07 | Karma článku: 22.17 | Přečteno: 794 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Církev, církve, církvi, církev, církve, církvi, církví

Církev je v posledních dnech a týdnech skloňována naprosto nepřetržitě. Jádro problému však nevězí v instituci samotné, nýbrž v lidech.

28.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 438 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Hormonální antikoncepce pro muže? Ženy jí nevěří!

Hormonální antikoncepce pro muže má za sebou první úspěšné klinické testy. Muži se jí nemohou dočkat; reakce ze strany žen jsou však skeptické.

26.3.2019 v 17:10 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 435 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karol Wild

Školácké chyby režisérů Událostí ČT

Je to zarážející, protože i filmař amatér ví, že když se mluví do kamery, mluví se k divákovi. A v Událostech moderátor Počasí začne hovořit do kamery, aniž by diváka pozdravil.

21.7.2019 v 20:19 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 832 | Diskuse

Tonička Plíšková

Kruhy v obilí nemáme - neboť jsme si jich nevážili!

Na letošním setkání badatelů na Slovensku, to řekl známý slovenský odborník. Letos je to už tak i u nás v ČR. Ozdobena nádhernými tvary je celá Evropa! Nám nezbývá - než těšit se a doufat.Divní "odborníci"hovořili za národ i v ČT.

21.7.2019 v 0:24 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 469 | Diskuse

Libor Čermák

Na ČT bych chtěl slyšet i kritiku pražskokavárenských ideologií

V ČT se prý považují za nevyváženější zpravodajství. Ale když to tak prý je, proč kromě tvrdé kritiky Zemana, Babiše a Okamury neslýcháme i tvrdou kritiku politiků ze stran pražské kavárny, tedy tzv. rádoby "demobloku"?

11.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 1096 |

Martin Zbela

Boj proti „fake news“ je jeden velký „fake“, přiznala mezi řádky odbornice

Zajímavý rozhovor s erudovanou „odbornicí na fake news“ Petrou Vejvodovou přinesl server iDNES. Paní doktorka vysvětlila čtenářům, jak se obrnit např. proti kritice Evropské unie a jak odolat pomluvám Merkelové a Sorose.

7.7.2019 v 13:58 | Karma článku: 40.60 | Přečteno: 1524 |

Tomáš Vyoral

Ředitel ČT Dvořák dostane bonus 2,42 milionu. Není to za tu žádoucí agitku málo, soudruzi?

Radní ČT rozhodli o udělení ročního bonusu řediteli ČT Petru Dvořákovi v plné výši 2,42 milionu. Tak tendenční EUSA směr drží na výbornou a platy svých předních aktivistických koní, jež dotujeme, ututlává fajně. Soudruh se nezapře

4.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 42.05 | Přečteno: 1562 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 576

Průměrný pracující občan. Znaven hospodskými diskuzemi, zavítal na iDNES, aby mohl vyjádřit své (vlastní, avšak nikoliv ojedinělé) názory elegantnějším způsobem a kultivovanějšímu publiku.

-

Uvítám jakoukoliv konverzaci, ať už s člověkem názorově stejně či opačně naladěným. V případě zájmu mě kontaktujte na zpokor@volny.cz

Najdete na iDNES.cz