Konec odpůrců očkování na sociálních sítích

25. 03. 2019 14:28:04
Sociální sítě i jiné internetové platformy ze svých webů definitivně vytlačují protiočkovací propagandu. Amazon stahuje knihy, GoFundMe zakazuje peněžní sbírky, Facebook s Instagramem mažou hashtagy. Je však tento přístup správný?

Celá aféra začala minulý týden, když Americká lékařská asociace upozornila internetové giganty (Amazon, Facebook, Google, Pinterest, Twitter a Youtube), že svou činností napomáhají šíření mylných informací o očkování.

Vzhledem k těžce mediálně rozebírané spalničkové epidemii v USA byla odezva téměř okamžitá: Amazon ze své nabídky stáhl několik knih a dokumentárních filmů, které bez podkladu spojovaly očkování s rozvojem autismu nebo závažných chronických onemocnění, GoFundMe odstranilo peněžní sbírky odpůrců očkování, kteří z výtěžků vedli rozsáhlou kampaň.

Dopad na sociální sítě

Knihy však v dnešní době, době upadající čtenářské gramotnosti, nejsou zdaleka tak silným desinformačním pohonem, jako sociální sítě a jejich složité algoritmy rozšiřující příspěvky k vhodným čtenářům - není tedy divu, že i společnost Facebook na sebe s patřičnou reakcí nedala dlouho čekat. V oficiálním oznámení představuje sérii opatření zaváděných na Facebooku i jeho dceřiných sítích - v čele s Instagramem, populárním médiem pro sdílení fotek a videí.

Na hlavní stránce obou výše uvedených sítí i v jejich vyhledávači bude omezena priorita účtů, skupin nebo stránek zaměřených proti očkování - na tímto směrem orientované reklamy bychom již neměli narazit vůbec. Krom toho byly na Instagramu zablokovány některé hashtagy (například #vaccinescauseautism nebo #vaccinesarepoison).

Narušení svobody slova?

USA razí tvrdě liberalistický přístup, nádherně vystižený citátem: "Svoboda tvé pěsti končí na špičce mého nosu". U svobody slova je to pak obdobné - má své hranice zastaveny vůlí a zdravím spoluobčanů (nikoliv pouze mírou kontroverze onoho slova). Pro představu uvedu, že je zcela legální adresovat nenávistné projevy etnické menšině, avšak verbálně dovést příslušníka oné etnické menšiny k sebevraždě je trestné.

Právě proto bývá koncept svobodného projevu v diskuzích a polemikách o správnosti či nesprávnosti přístupu sociálních sítí zmiňován se značnou frekvencí. Proč mohou neonacisté, členové KKK i bojovníci za legalizaci drog veřejně vyjadřovat své názory, ale odpůrci očkování by na svých právech měli být jakkoliv omezováni?

Je třeba vzít v potaz, že i šíření nepravdivých informací je právním řádem USA ošetřeno, má-li vliv na lidské zdraví (což propagace neočkování bezpochyby má). Sankce však postihnou pouze zdroj, který falešné informace rozšiřuje uvědoměle - tím by v případě očkování byl například falšovaný výzkum, nikoliv ustarané maminky, které jeho výsledky sdílí skrz sociální sítě.

Pro obhajobu jednání sociálních sítí musíme hledat důvod v jiné oblasti amerického liberalismu. Především si musíme uvědomit, že do regulace desinformačních nástrojů v případě očkování zasahují samy sociální sítě, nikoliv USA. Z pozice samostatných, nezávislých firem mohou Facebook, Amazon a GoFundMe usměrňovat (i omezovat) možnosti svých uživatelů dle vlastní vůle - pokud se uživatelům tyto kroky nelíbí, stránky jednoduše opustí a sníží tak jejich výdělky z reklam.

Běh na dlouhou trať

Ani ve dvacátém prvním století není vše zcela jednoduše technicky proveditelné a stále je velká řada úkonů komplikována bezmeznou lidskou kreativitou. Útlum aktivity odpůrců očkování na sociálních sítích proto nebude ani zdaleka tak náhlý a definitivní, jak bychom si mohli myslet - jistě se ještě dlouhou dobu budeme na Instagramu setkávat s hashtagy naznačujícími, že očkování způsobuje autismus, možná dokonce i s lépe maskovanými reklamami. Nezbývá než popřát vývojářům pevné nervy a obyvatelstvu (nejen americkému) dostatek kritického uvažování.

Autor: Zdeněk Pokorný | pondělí 25.3.2019 14:28 | karma článku: 13.88 | přečteno: 626x

Další články blogera

Zdeněk Pokorný

Americké šílenství: homosexuálové

Naši poslanci projednávají manželství homosexuálů, americký Kongres je již o krok dál. Navrhuje vyplácení odškodného za tabuizaci homosexuality v historii moderních Spojených států. Nechce se však autor návrhu pouze zviditelnit?

1.4.2019 v 8:07 | Karma článku: 22.17 | Přečteno: 790 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Církev, církve, církvi, církev, církve, církvi, církví

Církev je v posledních dnech a týdnech skloňována naprosto nepřetržitě. Jádro problému však nevězí v instituci samotné, nýbrž v lidech.

28.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 434 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Hormonální antikoncepce pro muže? Ženy jí nevěří!

Hormonální antikoncepce pro muže má za sebou první úspěšné klinické testy. Muži se jí nemohou dočkat; reakce ze strany žen jsou však skeptické.

26.3.2019 v 17:10 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 434 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Ondřej Höppner

Nejdivnější kandidáti do parlamentu EU: Miss ráhno slečna Glajchšaltová

Představujeme nejdivnější kandidáty do parlamentu Evropské unie: Miss ráhno slečna Glajchšaltová chce vyváženou Evropu, ne že ne.

19.5.2019 v 6:26 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ondřej Höppner

Užitečný idiot, nebo aktivista? Demonstrace proti Benešové jsou děsivé. Je libo deštník?

Užitečný idiot, nebo přičinlivý občan? Kdo je tajemný Mi – Mi? Demonstrace proti nové ministryni mají vážný problém, o kterém se nesmí mluvit. Deštník jako řešení.

18.5.2019 v 18:27 | Karma článku: 31.32 | Přečteno: 994 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ve svých videích se snažím kombinovat seriózní témata se sarkasmem, říká youtuber Lukefry

Youtuber Lukefry ve svých televizních rozborech několikrát naštval fanoušky Jaromíra Soukupa, přesto by se ve své kariéře chtěl dále věnovat především vážnějším tématům. Youtube podle něj za pár let bude klasické seriózní médium,

18.5.2019 v 13:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Ondřej Höppner

Kajínek bez zábran: Petr Kramný je nevinen. Žádná vražda v Egyptě – jen bulvární kydy.

Justiční mafie a podvržené důkazy. Rozhovor, ze kterého mrazí. Koho odsoudí příště? Vás? Nebo vaše děti?

18.5.2019 v 2:04 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 919 | Diskuse

Ondřej Höppner

Benešová je nadějí pro českou justici, zní ze spolku Šalamoun

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová je velkou nadějí pro změnu justice, zní ze spolku Šalamoun, bojující o nezávislost justice.

17.5.2019 v 15:47 | Karma článku: 28.32 | Přečteno: 807 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 15.00 Průměrná čtenost 571

Průměrný pracující občan. Znaven hospodskými diskuzemi, zavítal na iDNES, aby mohl vyjádřit své (vlastní, avšak nikoliv ojedinělé) názory elegantnějším způsobem a kultivovanějšímu publiku.

-

Uvítám jakoukoliv konverzaci, ať už s člověkem názorově stejně či opačně naladěným. V případě zájmu mě kontaktujte na zpokor@volny.cz

Najdete na iDNES.cz